A Real Food Price List

I have always been a frugal shopper. I want to stretch our grocery budget and make our dollars go as far as they can. I have always shopped the sales and ventured to different stores to find the best deals. I recently updated my food stock up list with 2019 prices and decided I needed to make a real food price list too.

After recently completing a Whole 30, I have decided to cook more from scratch and buy more real foods. I want to avoid more processed foods, even knowing at this point, we are doing a slow transition and will still buy some processed foods. I’m being honest here and realistic about what will work for our family. I am making baby steps towards a healthier family. I am eager to make some changes in our kitchen but we are still on a tight budget so I need to make every dollar count.

You see, our monthly budget is $400 for our family of 5. Our grocery budget includes food, diapers, toiletries and cleaning supplies. I completed a Whole 30 on a budget so I know with a bit of planning and creativity, I can make our budget including purchasing more real foods, too.

I recently sat down and made a list of 40 real food items that I want to purchase – from butter and milk to peanut butter without sugar and olive oil. I also included a couple fresh vegetables, even though those prices change dramatically by season. I wanted to know where I could stock up on my basic real foods at any time for the best price.

I spent the time comparing real food prices so you wouldn’t have to!

I compared prices at Aldi and Walmart, Meijer and Kroger. I also used this list to determine my stock up price. I admit that I was surprised by what I found! Aldi was the lowest price in only a third of the categories. This definitely changes the way I shop at Aldi, now that I know this.

These prices are current as of March 1, 2019, and are based on prices from Fort Wayne, Indiana. These prices are the every day (non organic) prices at each store. Your prices will vary based on location but I hope this will give you a starting place. The stock up price is subjective but those are the prices I personally watch for and deem a good price point to stock up.

This post may have affiliate links. You can read more in my disclosure policy. 

Who has the best price on real food?

Without any further ado, let’s get to it. I know you are curious! I was surprised that Aldi didn’t win more of the categories. I think it also worth that Walmart beat Meijer by only pennies several times, which is important for me because I shop at Meijer more than Walmart. Here is the lowest real food price with the store name where you can find it. 

Dairy

  • Butter, 1 lb – Meijer – $2.59
  • Cheese, 8 oz block – Walmart – $1.74
  • Cream Cheese, 8 oz – Walmart – $0.80
  • Eggs, 1 dozen – Walmart – $0.78 but only by a penny to Meijer’s $0.79
  • Sour Cream, 16 oz, natural – Aldi – $0.99
  • Milk, 1 gallon – Walmart – $1.78
  • Almond milk, 64 ounce – Aldi or Meijer – $2.29

Produce

  • Carrots – Aldi – $0.99 / 2 lbs
  • Romaine, 3 heads – Aldi – $1.99
  • Cauliflower – Walmart – $1.78
  • Broccoli Crowns – Aldi or Meijer – $1.49
  • Sweet Potatoes, 3 lbs – Aldi – $2.49
  • Onions, 3 lbs – Meijer – $1.79
  • Apples, 3 lbs – Aldi – $2.99
  • Bananas, per pound – Walmart – $0.38 / per pound

Pantry

  • Canned Tomatoes, 15 oz – Walmart – $0.46
  • Canned Tomatoes, 28 oz – Walmart – $0.87
  • Canned Beans, 15 oz – Walmart – $0.54
  • Canned Vegetables, 15 oz – Meijer – $0.45
  • Peanut Butter, 15 oz, no sugar added – Kroger – $1.79
  • Pasta, 16 oz – Aldi – $0.79
  • Applesauce, 46 oz, unsweetened – Aldi – $1.89
  • Green olives, 5.25 oz – Aldi – $0.99
  • Black olives, 6 oz – Walmart – $1.23
  • Triscuit crackers – Walmart – $2.56
  • Almonds, 16 oz, raw – Aldi – $5.49
  • Peanuts, 16 oz, dry roasted – Aldi – $1.89

Baking Goods

  • Sugar, 4 lbs – Walmart – $1.37
  • Sugar, Powdered or Brown, 2 lbs – Walmart – $1.32
  • Flour, White, 5 lbs – Walmart – $1.18
  • Flour, Whole Wheat, 5 lbs – Kroger – $1.99
  • Flour, White Whole Wheat, 5 lbs – Kroger – $2.69
  • Olive Oil, 16.9 oz – Kroger – $2.99
  • Honey, Various Sizes, Best Value – Walmart – $12.48 / 80 oz
  • Pure Maple Syrup, 12 oz – Aldi – $6.89
  • Oats, 42 oz – Aldi – $2.39
  • Cocoa, 8 oz – Aldi – $1.79
  • Coconut oil, 30 oz – Kroger – $4.99

How do I use this real food price list?

First, if you would like a printable copy of this entire spreadsheet, you can download a free pdf copy of this chart in my resource library which is free to all my newsletter subscribers. Just enter your information in the form below and I’ll send you the password for instant access to the library – where you can download this real food price list, a more expanded food price list and a 44 page ebook with even more price comparisons!

Once you have studied this price list, make a shopping plan of action. Look at the stores where you shop regularly and plan which items to buy there. If you go to Aldi weekly but Kroger once a month (or vice versa), plan accordingly so you are getting the best deals wherever you shop for real food.

Sometimes, you are going to need milk or fresh produce and won’t have time to get to the store where they are the cheapest. That’s okay and happens to all of us busy moms! However, if you can use this real food price list to plan ahead so you are stocking up at the lowest prices on most of your real food purchases, you will see a difference in your budget.

If you don’t have an Aldi close, can you make a monthly trip to do a major stock up? Is this worth your time? This is important for you consider.

Remember that this list does not include sale prices! While Kroger doesn’t seem to have many low prices, they run amazing sales where you can regularly get name brand pasta and cheese for cheaper than the regular low prices. Always watch for sales on real food!

It is worth remembering that shopping at stores like Meijer and Kroger or other grocery stores with rewards programs is beneficial. Any purchases at Meijer earn me Mperks credit, and my Kroger purchases earn me fuel points. Shopping at Walmart or Aldi doesn’t earn me any rewards. I find it worth comparing the prices with the rewards.

Don’t rule out other grocery stores for the best prices! Use this real food price list as your starting point and compare it to the other stores where you shop. Shop at Sam’s or Costco? Compare prices there too! I recently discovered that Sam’s sells 32 oz of pure maple syrup for $9.98 – which far surpasses any other store for the best price! Don’t limit yourself to only one or two stores. Go where the best deals are. 

Everywhere you can save a bit of money allows you to use those pennies on a bigger real food purchase that doesn’t go on sale as often.

Where do you shop for most of your real food purchases? Do you have any other tips to help me in this journey?

Healthy Meal Planning Bundle

P.S. Want even more tips on eating healthier? Check out the Healthy Eating Meal Planning Bundle! It has over 1,000 healthy recipes, 30+ ready-to-use meal plans with shopping lists and prep notes, 5 ecourses, 5 ebooks, and 4 printable packs & workbooks – all designed to make healthy eating easier. Check out these whole food recipes and this bundle deal here. 

Similar Posts

6 Comments

  1. This is really helpful, thanks! I’ve noticed that Aldi is getting more expensive. I had been doing WalMartt online last pick up, but I have been very disappointed in their produce quality lately. I actually just bought a Costco membership, to compare that too. I’m shopping for a family of 8 and so far we’ve been pleased .

    1. Hi, Kaethe! I am so glad the price comparison was helpful! I’m actually going through a more detailed price comparison right now (around 150 products – and hopefully on the blog next month) and will have to say that Aldi is not winning out nearly as much as I had hoped. It may be reshaping my grocery shopping too, because like you, when you are shopping for a large family – you go where the deals are! 🙂

  2. I agree, it’s a great list! And I too am shocked at the different prices. We don’t have Kroger in Michigan, but the other three stores I regularly shop at and our Aldi’s still hand down is the cheapest on fresh Whole Foods and staples. Meijer’s can compete with good sales. The coupon heyday is kind of over, but I still get a few good deals and use my mperks. I would mention ‘Savings Catcher’ at Walmart but they are phasing that out in a month, but that was awesome!!! They shopped the sales and gave you money back in Walmart. It’s so fun to watch you on your frugal journey and I love your tips! Blessings to you and your beautiful family!!!!

    1. Thanks, Christina! It really is amazing how much prices vary, even on the basics. I agree that the coupon heyday really is over but sales and Mperks do help! I hadn’t heard that Walmart was phasing out the Savings Catcher. Sad, but good to know. And thank you! I still love sharing different tips, and am so thankful for faithful readers like you who have been watching my family grow over the years! Blessed Easter to you and your family!

  3. Great post and list! It certainly opened my eyes to how much more expensive groceries are in rural nebraska!

    1. It really is (sadly) amazing how much prices differ across the country, isn’t it? Even so, we can all save by comparing our prices at local stores. I know it’s a bit harder in a small town, but good for you, Angela, for continually working to save your family money!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *